Regatta Infiltrate Stretch Trousers Black 34" W 29" L (932HY)
Regatta Infiltrate stretch work trousers are designed for demanding trade environments, offering both comfort and durability. Ideal for plumbers, electricians, and general builders requiring robust and flexible workwear, these black work trousers are constructed from hardwearing 100% polyester stretch fabric. A water-repellent finish provides protection against light rain and spills. The design includes Cordura fabric top-loading knee pad pockets for enhanced protection, triple-stitched seams for strength, and a reinforced crotch for increased longevity. Multiple pockets, including foldaway holster pockets and leg multi-function tool and phone pockets, ensure essential tools are always accessible. A hammer holder is also integrated.
- 2 x Foldaway Holster with Multiple Compartments, 2 x Leg Multi-Function Tool & Phone, 2 x Front & 2 x Back Pocket(s)
- Cordura-Reinforced Knee Pad Pockets
- Classic Fit
- Non-Breathable
- Includes Hammer Holder
- Front Zip
View all: Regatta Work Trousers
Regatta Infiltrate stretch work trousers are designed for demanding trade environments, offering both comfort and durability. Ideal for plumbers, electricians, and general builders requiring robust and flexible workwear, these black work trousers are constructed from hardwearing 100% polyester stretch fabric. A water-repellent finish provides protection against light rain and spills. The design includes Cordura fabric top-loading knee pad pockets for enhanced protection, triple-stitched seams for strength, and a reinforced crotch for increased longevity. Multiple pockets, including foldaway holster pockets and leg multi-function tool and phone pockets, ensure essential tools are always accessible. A hammer holder is also integrated.
- 2 x Foldaway Holster with Multiple Compartments, 2 x Leg Multi-Function Tool & Phone, 2 x Front & 2 x Back Pocket(s)
- Cordura-Reinforced Knee Pad Pockets
- Classic Fit
- Non-Breathable
- Includes Hammer Holder
- Front Zip
View all: Regatta Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Regatta |
| Clothing Material Percentages | 100% Polyester |
| Clothing Water Resistance | Water Repellent |
| Colour | Black |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Classic Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 74 cm |
| Leg Length (Inches) | 29 " |
| Machine Washable | Low Temp. Machine Wash Only |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Infiltrate |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Foldaway Holster with Multiple Compartments, 2 x Leg Multi-Function Tool & Phone, 2 x Front & 2 x Back Pocket(s) |
| Product Type | Stretch Trousers |
| Reinforced Knees | Cordura-Reinforced Knee Pad Pockets |
| Waist Size (Centimetres) | 86.5 cm |
| Waist Size (Inches) | 34 " |
| Water Resistant | Water-Repellent |
| Weather Resistance | Water-Repellent |
| Zip Type | Front Zip |
| z1 - UK Manufacturer Name | Regatta Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Risol House, Mercury Way, Urmston, Manchester, M41 7RR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | eugpsrnotification@regatta.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | REGATTA Polska sp 2.0.0 |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | UI Czestochowska 5, 32085 Modlnica, Poland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eugpsrnotification@regatta.com |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode