Refurb Wye Chrome 101mm Cloakroom Lever 2 Tap Holes Basin Pillar Tap (907AH)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Combines contemporary style with function, ideal for any bathroom. Ceramic disc technology for longer lasting performance. Chrome-plated solid brass body.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Unbranded Bathroom Taps
Combines contemporary style with function, ideal for any bathroom. Ceramic disc technology for longer lasting performance. Chrome-plated solid brass body.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Unbranded Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Basin Tap Type | Cloakroom |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Pillar |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 3.2 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Wye |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 15 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 118 mm |
| Product Height | 101 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 46 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |