Refurb Wagner W250 18V Brushless Cordless Fence Sprayer - Bare (537EN)
Cordless W250 sprayer suitable for indoor or outdoor use, for both first-time and experienced users. Repaints sheds, wooden fences or garden furniture with an even application of paint, varnish or wood preservative in just one coat. Coats hard-to-paint objects such as rattan furniture or radiators quickly and effortlessly, with less mess. Brushless motor ensures an optimised battery runtime, high atomisation performance and long service life, with reduced wear. Also features 3-way adjustable spray jet, offering effective horizontal, vertical or detail spraying. An air jacket around the spray jet reduces the need for masking, and Click and Paint technology enables easy spray attachment changes when switching between different materials and colours. Haptic vibrations in the handle alert when the battery is low, avoiding unexpected interruptions. Part of the Bosch 18V Power for All alliance, where a single battery can be used in all 18V Power For All tools (battery sold separately).
- 800ml Capacity
- Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes
- Brushless Motor
- High Quality Paint Application
- Small & Large Painting Projects
- Easy to Clean
- Mobile & Flexible
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
Cordless W250 sprayer suitable for indoor or outdoor use, for both first-time and experienced users. Repaints sheds, wooden fences or garden furniture with an even application of paint, varnish or wood preservative in just one coat. Coats hard-to-paint objects such as rattan furniture or radiators quickly and effortlessly, with less mess. Brushless motor ensures an optimised battery runtime, high atomisation performance and long service life, with reduced wear. Also features 3-way adjustable spray jet, offering effective horizontal, vertical or detail spraying. An air jacket around the spray jet reduces the need for masking, and Click and Paint technology enables easy spray attachment changes when switching between different materials and colours. Haptic vibrations in the handle alert when the battery is low, avoiding unexpected interruptions. Part of the Bosch 18V Power for All alliance, where a single battery can be used in all 18V Power For All tools (battery sold separately).
- 800ml Capacity
- Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes
- Brushless Motor
- High Quality Paint Application
- Small & Large Painting Projects
- Easy to Clean
- Mobile & Flexible
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Delivery System | HVLP |
| Bare Unit Product Type | Sprayers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Wagner |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 0 mm |
| Litre Capacity | 800 ml |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 0.5 Ltr/min |
| Max. Spray Pressure | 0.2 bar |
| Model No | W250 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Fence Sprayer |
| Suitable Paint Type | Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01327 368410 |
| Tool Weight without Battery | 0.71 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Wagner Spraytech (UK) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Innovation Centre, Silverstone Park, Silverstone, Northamptonshire, NN12 8GX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Enquiries@wagner-group.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | J Wagner GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | J Wagner GmbH, Otto-Lilienthal-Straße 18, Markdorf, 88677, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Enquiries@wagner-group.com |
Product Contents
W250 bare unit and 800ml wood and metal spray attachment.