Refurb Wagner W 690 FLEXiO 630W Electric Paint Sprayer 220-240V (985KR)
Time-saving electric paint sprayer supplied with 2 spray attachments for wood/metal and paints. Features I-Spray nozzle with X-Boost turbine for rapid paint application with extra-fine atomisation. Offers fully-adjustable spray jet width to match whatever is being painted. Covers approx.15m² in 6 minutes. Offers professional finish with no brush or roller marks. Easy to clean.
- 630W
- Reservoir Capacity: 1.8Ltr
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes
- 1.8m Cable Length
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
Time-saving electric paint sprayer supplied with 2 spray attachments for wood/metal and paints. Features I-Spray nozzle with X-Boost turbine for rapid paint application with extra-fine atomisation. Offers fully-adjustable spray jet width to match whatever is being painted. Covers approx.15m² in 6 minutes. Offers professional finish with no brush or roller marks. Easy to clean.
- 630W
- Reservoir Capacity: 1.8Ltr
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes
- 1.8m Cable Length
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Delivery System | HVLP |
| Brand | Wagner |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 1.8 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 4.05 kg |
| Corded or Cordless | Corded |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 3.5 m |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Spray Pressure | 0.15 bar |
| Model No | W 690 FLEXiO |
| Nozzle Size | 0.2 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 630 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Paint Sprayer |
| Suitable Paint Type | Suitable for Solvent & Water-Based Paints & Varnishes |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01327 368 410 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Wagner Spraytech UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | NN12 8GX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | J Wagner GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 88677 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
Product Contents
Turbine, hose, I-Spray attachment, wood and metal spray attachment, test poster, stirrer, replacement nozzle seal and filling funnel.