Refurb Wagner Flexio W600 18V Brushless Cordless HVLP Universal Paint Sprayer - Bare (641EG)
Cordless HVLP sprayer suitable for all paints, water and oil-based. Delivers a uniform coverage with just one single coat. A brushless motor ensures an optimised battery runtime, high atomisation performance and a long service life. Includes attachments for use on wall, wood and metal. Click and Paint technology enables fast spray attachment changes and easy cleaning. User has the ability to increase or decrease the amount of paint depending on working speed. An adjustment of the air volume helps to create the ideal settings for thick and thin materials. Also includes LED display, a memory function and I-Spray nozzle.
- 800-1300ml Capacity
- Suitable for All Paints
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
Cordless HVLP sprayer suitable for all paints, water and oil-based. Delivers a uniform coverage with just one single coat. A brushless motor ensures an optimised battery runtime, high atomisation performance and a long service life. Includes attachments for use on wall, wood and metal. Click and Paint technology enables fast spray attachment changes and easy cleaning. User has the ability to increase or decrease the amount of paint depending on working speed. An adjustment of the air volume helps to create the ideal settings for thick and thin materials. Also includes LED display, a memory function and I-Spray nozzle.
- 800-1300ml Capacity
- Suitable for All Paints
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Wagner Electric Paint Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Delivery System | HVLP |
| Bare Unit Product Type | Sprayers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Wagner |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 0 mm |
| Litre Capacity | 800-1300 ml |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Flexio |
| Model No | W600 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | HVLP Universal Paint Sprayer |
| Suitable Paint Type | Suitable for All Paints |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01327 368410 |
| Tool Weight without Battery | 1.33 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Wagner Spraytech UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | NN12 8GX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | J Wagner GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 88677 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.wagner-group.com/uk/contact/ |
Product Contents
W600 base unit, 800ml wood and metal attachment and 1300ml wall attachment.