Bundle dealSave 20% on an Erbauer 3 piece Jigsaw blade set (341PH) when bought with selected Jigsawsview product details
Refurb Titan TTI866JSW 18V Li-Ion TXP Cordless Jigsaw - Bare (920AF)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. Please see SKU 730PV for compatible 2.0Ah battery.
Jigsaw with adjustable 4-stage pendulum function, nylon gearbox, variable speed, LED work light and tool-free blade change. Bevel angle adjusts up to 45°. Dust blowing/extractor switch offers good cutting line visibility. Part of the Titan TXP one battery system (battery sold separately).
- 4-Stage Pendulum Action
- 6-Speed
- Tool-Free Blade Change
- Dust Extraction Facility
- Steel Base
- Nylon Gearbox
- Lock-Off Switch
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Jigsaws
Jigsaw with adjustable 4-stage pendulum function, nylon gearbox, variable speed, LED work light and tool-free blade change. Bevel angle adjusts up to 45°. Dust blowing/extractor switch offers good cutting line visibility. Part of the Titan TXP one battery system (battery sold separately).
- 4-Stage Pendulum Action
- 6-Speed
- Tool-Free Blade Change
- Dust Extraction Facility
- Steel Base
- Nylon Gearbox
- Lock-Off Switch
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Jigsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Jigsaws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | TXP |
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Fitting Type | T-Shank Fitting |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cut in Steel | 8 mm |
| Max. Cut in Wood | 80 mm |
| Model No | TTI866JSW |
| No Load Speed | 0-2500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 241 mm |
| Product Type | Jigsaw |
| Stroke Length | 20 mm |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 1.6 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Jigsaw, parallel guide and blades (3).