Refurb Titan TTG953MLT 12V 1 x 1.5Ah Li-Ion Cordless Multi-Tool & Accessories 16 Piece Set (215YE)
Hobby tool and 15-piece accessory kit. Compact and lightweight tool allows precision and use in confined spaces. Ideal for grinding polishing, cutting, drilling and sculpting. Variable speed dial allows control for maximum precision.
- 1 x 1.5Ah Li-Ion Battery
- 1hr Charge Time
- Variable Speed
- Hex Wrench Blade Change
- Without Gearbox
- Sliding Switch
- LED Work Light
- Soft-Grip Handle
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Titan Multi Tools
Hobby tool and 15-piece accessory kit. Compact and lightweight tool allows precision and use in confined spaces. Ideal for grinding polishing, cutting, drilling and sculpting. Variable speed dial allows control for maximum precision.
- 1 x 1.5Ah Li-Ion Battery
- 1hr Charge Time
- Variable Speed
- Hex Wrench Blade Change
- Without Gearbox
- Sliding Switch
- LED Work Light
- Soft-Grip Handle
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Titan Multi Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 1.5 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 1 hr |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TTG953MLT |
| No Load Speed | 25,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 16 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 230 mm |
| Product Type | Multi-Tool & Accessories |
| Switch Type | Sliding Switch |
| Tool Blade Change Facility | Hex Wrench Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 500 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Multi-tool, battery (1.5Ah), diamond wheel point (3mm), high speed cutter (3.2mm), aluminium oxide grinding stone (9.5mm), silicon carbide grinding stone (19.8mm), carbon steel brush (23mm), bristle brush (20mm), 3 x polishing wheels (13mm), 3 x 80 grit sanding bands (13mm), 80 grit sanding band and mandrel (13mm), mandrel and wrench.