Refurb Titan TTB911CSW 1500W 190mm Electric Circular Saw 240V (868JE)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Robust 190mm circular saw for precise and powerful cuts. Laser cutting guide for added accuracy. 24-tooth blade is dipped in tungsten carbide. Rubber-coated grip makes it comfortable to use on long jobs.
- 1500W
- Max. Cut: 66mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Steel Base & Aluminium Guard
- Motor Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- Hard Start
View all: Titan Circular Saws
Robust 190mm circular saw for precise and powerful cuts. Laser cutting guide for added accuracy. 24-tooth blade is dipped in tungsten carbide. Rubber-coated grip makes it comfortable to use on long jobs.
- 1500W
- Max. Cut: 66mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Steel Base & Aluminium Guard
- Motor Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- Hard Start
View all: Titan Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bevel Angles | 0-45 ° |
| Blade Description | TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 190 mm |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 4.8 kg |
| Cutting Depth Capacity | 66 mm |
| Disc Bore Size | 16 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 66 mm |
| Model No | TTB911CSW |
| No Load Speed | 5000 rpm |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1500 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 260 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Switch Type | Trigger Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
TTB911CSW, parallel guide, hey key and 24T TCT blade.