Refurb Titan TTB877DRH 600W Electric Impact Drill 240V (249TF)
Powerful Titan TTB877DRH 600W electric impact drill engineered for demanding drilling applications. The reliable 240V corded power tool is ideal for professionals such as electricians and general builders, working across diverse construction materials. Features a robust 600W motor and high grade components to deliver strength for drilling into wood, metal, masonry and concrete, with a hammer function providing an impact rate of up to 48,000bpm for tough wall materials. Forward and reverse buttons allow rotate direction to be changed. A 13mm keyless chuck allows for rapid bit changes, soft-grip handle ensures comfort during extended operation, and the 1.85kg weight allows easy, fatigue-free handling. An all-metal gearbox enhances durability for consistent on-site performance.
- 600W
- Variable Speed
- 13mm Keyless Chuck
- Lock-On Trigger Switch
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Replaceable Carbon Brushes
- Hammer Function: Drills Into Masonry & Concrete Effectively
- 2.5m Power Cable For Excellent Reach & Flexibility
View all: Titan Percussion Drills
Powerful Titan TTB877DRH 600W electric impact drill engineered for demanding drilling applications. The reliable 240V corded power tool is ideal for professionals such as electricians and general builders, working across diverse construction materials. Features a robust 600W motor and high grade components to deliver strength for drilling into wood, metal, masonry and concrete, with a hammer function providing an impact rate of up to 48,000bpm for tough wall materials. Forward and reverse buttons allow rotate direction to be changed. A 13mm keyless chuck allows for rapid bit changes, soft-grip handle ensures comfort during extended operation, and the 1.85kg weight allows easy, fatigue-free handling. An all-metal gearbox enhances durability for consistent on-site performance.
- 600W
- Variable Speed
- 13mm Keyless Chuck
- Lock-On Trigger Switch
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Replaceable Carbon Brushes
- Hammer Function: Drills Into Masonry & Concrete Effectively
- 2.5m Power Cable For Excellent Reach & Flexibility
View all: Titan Percussion Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Capacity Masonry | 13 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 25 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 1.85 kg |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-48,000 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TTB877DRH |
| No Load Speed | 0-3000 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 600 W |
| Power Supply | Electric |
| Product Length | 280 mm |
| Product Type | Impact Drill |
| Switch Type | Lock-On Trigger Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
TTB877DRH, side handle and guide ruler.