Refurb Titan TTB873SDR 3" Electric Belt Sander 240V (450GM)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Ideal for stripping wood, floorboards, sanding close to edges, cleaning up glued panels and other preparation work. Variable speed allows adjustment to suit different applications. Dust bag keeps the work area free of dust.
- 900W
- Variable Speed
- Dust Extraction Facility
- Adjustable Belt Tracking
- Soft-Grip Handle
- Speed Control Dial
- Lock-On Trigger Switch
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Titan Belt Sanders
Ideal for stripping wood, floorboards, sanding close to edges, cleaning up glued panels and other preparation work. Variable speed allows adjustment to suit different applications. Dust bag keeps the work area free of dust.
- 900W
- Variable Speed
- Dust Extraction Facility
- Adjustable Belt Tracking
- Soft-Grip Handle
- Speed Control Dial
- Lock-On Trigger Switch
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Titan Belt Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Belt Length | 533 mm |
| Belt Width (Metric) | 76 mm |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 3.6 kg |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TTB873SDR |
| No Load Speed | 400 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 900 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 360 mm |
| Product Type | Belt Sander |
| Sanding Surface Length | 150 mm |
| Sanding Surface Width | 76 mm |
| Switch Type | Lock-On Trigger Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
TTB873SDR, 80G sanding belt, dust bag and vacuum adaptor.