Refurb Titan TTB1151VAC 800W 10Ltr Vacuum Cleaner 230-240V (400EY)
10ltr dry vacuum cleaner with 800W Eco motor, built for power and long-lasting performance with quiet operation. Features 2m anti-crush hose with airflow-controlled handle, 3-stage filtration system with advanced HEPA 13 pre-filter and pre-motor foam filter ensuring long-life cleaning. Includes high-performance dual-mode floor nozzle suitable for both carpet and hard floors, with easy switching between modes to achieve the best suction results on all surfaces.
- 800W
- 10Ltr Capacity
- 2m Suction Hose
- 32Ltr/sec Airflow
- 67dBA Low Working Noise Level
- 2 Castors & 2 Wheels
- Dual-Mode Floor Tool
View all: Titan Dry Vacuums
10ltr dry vacuum cleaner with 800W Eco motor, built for power and long-lasting performance with quiet operation. Features 2m anti-crush hose with airflow-controlled handle, 3-stage filtration system with advanced HEPA 13 pre-filter and pre-motor foam filter ensuring long-life cleaning. Includes high-performance dual-mode floor nozzle suitable for both carpet and hard floors, with easy switching between modes to achieve the best suction results on all surfaces.
- 800W
- 10Ltr Capacity
- 2m Suction Hose
- 32Ltr/sec Airflow
- 67dBA Low Working Noise Level
- 2 Castors & 2 Wheels
- Dual-Mode Floor Tool
View all: Titan Dry Vacuums
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 32 Ltr/sec |
| Brand | Titan |
| Cable Length | 12.5 m |
| Castor/Wheel Type | 2 Castors & 2 Wheels |
| Compatible Filters & Bags | Henry Dust Bags, H13 Pre-filters, & H13 Washable HEPA Exhaust Filters |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | TTB1151VAC |
| Overall Drum Capacity | 10 Ltr |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 800 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230-240 V |
| Product Height | 374 mm |
| Product Length | 348 mm |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Product Width | 368 mm |
| Sound Pressure Level | 67 dBA |
| Suitable Dust Class | Not Suitable for L, M or H Class Dusts |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Total Product Weight | 7.0 kg |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgestraat 175, E,, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Vacuum with 2m anti-crush hose, stainless steel extension wands, dual-mode combination floor tool, round brush, crevice tool, 5-layer woven dust bag, H13 Pre-filter and H13 washable HEPA exhaust filter.