Refurb Titan 18V Li-Ion TXP Cordless Grass Trimmer & Hedge Shear - Bare (185AC)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
18V cordless grass trimmer and hedge shear with ergonomic handle and tool-free SDS blade change. Offers up to 60mins runtime on one charge of a 2.0Ah TXP battery (battery and charger sold separately).
- 200mm Blade
- 8mm Cutting Capacity
- Not Height Adjustable
- Ergonomic Handle
- On/Off Switch
- Tool-Free SDS Blade Change
- Anti-Vibration System
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Hedge Trimmers
18V cordless grass trimmer and hedge shear with ergonomic handle and tool-free SDS blade change. Offers up to 60mins runtime on one charge of a 2.0Ah TXP battery (battery and charger sold separately).
- 200mm Blade
- 8mm Cutting Capacity
- Not Height Adjustable
- Ergonomic Handle
- On/Off Switch
- Tool-Free SDS Blade Change
- Anti-Vibration System
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Titan Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | TXP |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Blade Size | 200 mm |
| Cutting Capacity | 8 mm |
| Cutting Height Range | 100 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Mini |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No Load Speed | 1300 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Grass Trimmer & Hedge Shear |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free SDS Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 2.2 kg |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |