Refurb Swirl Slimline Adjustable Square Shower Head Chrome 300mm (893LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Slimline adjustable square shower head with single-spray pattern.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Head
- Slimline
- Adjustable
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Swirl Fixed Shower Heads
Slimline adjustable square shower head with single-spray pattern.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Head
- Slimline
- Adjustable
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Swirl Fixed Shower Heads
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Stainless Steel |
| Design Type | Slimline |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Head Width | 300 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 25 Ltr/min |
| Min. Pressure | 1.5 bar |
| Model Name | Slimline |
| No. of Spray Patterns | Single-Spray Pattern |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Height | 50 mm |
| Product Type | Square Shower Head |
| Shower Head Shape | Square |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |