Refurb Swirl Hilsea Riser Rail Set Chrome (723AH)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Stainless steel and ABS construction. Easily adjustable riser rail brackets. Hand shower features detachable faceplate for thorough cleaning.
- 3-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Modern Design
View all: Swirl Shower Rail Kits
Stainless steel and ABS construction. Easily adjustable riser rail brackets. Hand shower features detachable faceplate for thorough cleaning.
- 3-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Modern Design
View all: Swirl Shower Rail Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Stainless Steel & ABS |
| Design Type | Modern Design |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Bore Size | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | Without Flow Regulator: 22.8 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Hilsea |
| No. of Spray Patterns | 3-Spray Patterns |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Riser Rail Set |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 100 mm |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Total Product Weight | 0.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shower rail, hand shower and shower hose.