Refurb Swirl Gallen Chrome 192.6mm Standard Round Head Mono Basin Mixer Tap With Waste (317EX)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Solid metal construction for longevity, resistant to rust and corrosion. Features integrated coin slot aerator, which can be removed for cleaning. Includes 4-in-1 tool for easy installation, and clicker waste.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Supplied
- 30mm Ceramic Cartridge
View all: Swirl Bathroom Taps
Solid metal construction for longevity, resistant to rust and corrosion. Features integrated coin slot aerator, which can be removed for cleaning. Includes 4-in-1 tool for easy installation, and clicker waste.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Supplied
- 30mm Ceramic Cartridge
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 4.2 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Gallen |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 160.5 mm |
| Product Height | 192.6 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 49 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Waste Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Mixer tap, flexible hoses (2), metal clicker waste and fixing kit.