Refurb Swirl Divine Tap Matt Black (494AM)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Brass construction with matt black finish. Separate hot and cold water controls with ¼-turn handles. Extended levers for easy operation. Features high swivel spout and 2 control levers for temperature and flow, ideal for filling and cleaning pans.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- 1/2" Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Single Spout
- Modern Design
- Flow Straightener
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
View all: Swirl Kitchen Mixer Taps
Brass construction with matt black finish. Separate hot and cold water controls with ¼-turn handles. Extended levers for easy operation. Features high swivel spout and 2 control levers for temperature and flow, ideal for filling and cleaning pans.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- 1/2" Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Single Spout
- Modern Design
- Flow Straightener
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
View all: Swirl Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Flow Straightener |
| Brand | Swirl |
| Colour | Matt Black |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Type | BSP Female |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Double Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height To Spout | 247 mm |
| Hose Bore Size | 8 mm |
| Hose Diameter | 12 mm |
| Hose Length | 400 mm |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Flexible Tap Connectors |
| Kitchen Item Finish | Matt |
| Kitchens Design Type | Modern Design |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Divine |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 244 mm |
| Product Height | 336 m |
| Product Type | Tap |
| Product Width | 141 mm |
| Spout Reach | 205 mm |
| Spout Type | Single Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | 1/2" Ceramic Disc Valves |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Mixer tap, flexible hoses (2), flange and fixing kit.