Refurb Swirl Contract Chrome 88mm Deck Mounted Dual Control Manual Shower Mixer Tap (883CX)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Chrome-plated brass.
- 1 Year Guarantee
- Full Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Swirl Bathroom Taps
Chrome-plated brass.
- 1 Year Guarantee
- Full Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Swirl Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5.76 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with 3/4" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Contract |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | G 3/4 " |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 140 mm |
| Product Height | 88 mm |
| Product Type | Bathroom Shower Tap |
| Product Width | 230 mm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
2 x Rubber washer, 2 x plastic backnuts, tap body, wall bracket, handset, hose.