Refurb Swirl 1 Bowl Stainless Steel Kitchen Sink Grey 560mm x 520mm (498LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Highly durable overmount sink bowl made with premium 1.2mm thick stainless steel. Geometric design with flat edge profile offers easy cleaning. Features tap ledge with pre-cut hole, meaning worktop only needs cutting once. Complete with waste, overflow kit and fixings.
- Stainless Steel Construction
- 180mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Square Edges
- 1 Year Guarantee
- Inset Sink
View all: Swirl Sinks
Highly durable overmount sink bowl made with premium 1.2mm thick stainless steel. Geometric design with flat edge profile offers easy cleaning. Features tap ledge with pre-cut hole, meaning worktop only needs cutting once. Complete with waste, overflow kit and fixings.
- Stainless Steel Construction
- 180mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Square Edges
- 1 Year Guarantee
- Inset Sink
View all: Swirl Sinks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Swirl |
| Colour | Grey |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Kitchens) | Stainless Steel |
| Drainer Description | Without Drainer |
| Edge Type | Square Edges |
| Finish | Gloss |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handed | Non-Handed |
| Kitchen Finish | Polished |
| Main Bowl Depth | 180 mm |
| Main Bowl Shape | Rectangular |
| Main Bowl Width | 420 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Cabinet Size | 600 mm |
| Model Name | Swirl |
| No Of Sink Bowls | 1 Bowl |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 180 mm |
| Product Length | 520 mm |
| Product Type | Kitchen Sink |
| Product Width | 420 mm |
| Sink Mount Type | Inset |
| Sink No of Tap Holes | 1 Tap Hole |
| Suitable for Food Waste Disposer | Suitable for Use with a Food Waste Disposer |
| Waste Size | 92 mm |
| Waste Supplied | Waste Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |