Refurb STIHL HSA 50 50cm 36V Li-Ion AK System Brushless Cordless Hedge Trimmer - Bare (152YM)
Lightweight, cordless hedge trimmer offering excellent cutting performance. Designed for trimming bushes, shrubs and for maintaining medium-sized hedges in home gardens. Features teardrop-shaped, double-sided, single-edged cutting blades that have been laser-cut and diamond-ground hardened, with 30mm tooth spacing. Screw-on blade tip protector prevents wear when working near ground or along walls. Part of the AK system. Recommended for use with AK 10 battery (sold separately).
- 50cm Blade
- 1 Year Guarantee
- 15mm Cutting Capacity
- 36V
- Laser-Cut Blades
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Hedge Trimmers
Lightweight, cordless hedge trimmer offering excellent cutting performance. Designed for trimming bushes, shrubs and for maintaining medium-sized hedges in home gardens. Features teardrop-shaped, double-sided, single-edged cutting blades that have been laser-cut and diamond-ground hardened, with 30mm tooth spacing. Screw-on blade tip protector prevents wear when working near ground or along walls. Part of the AK system. Recommended for use with AK 10 battery (sold separately).
- 50cm Blade
- 1 Year Guarantee
- 15mm Cutting Capacity
- 36V
- Laser-Cut Blades
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Hedge Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | AK System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 50 cm |
| Cutting Capacity | 15 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | HSA 50 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 1034 mm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. (UK-STAFFORD-REPAIR-SERVICECENTER@iforcegroup.com) |
| Repair Service Contact | 01785 338985 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 2.9 kg |
| Vibration Level | 2 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |