Refurb STIHL HSA 30 45cm 10.8V 1 x 28Wh Li-Ion AS System Brushless Cordless Hedge Trimmer (245YM)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Lightweight, cordless hedge trimmer offering excellent cutting performance. Designed for trimming bushes and maintaining smaller hedges in home gardens. Features double-sided, single-edged cutting blades that have been laser-cut and diamond-ground hardened. Supplied with AS 2 battery.
- 45cm Blade
- 1 x 28Wh Li-Ion Battery
- 1 Year Guarantee
- 8mm Cutting Capacity
- 10.8V
- 80min Charge Time
View all: STIHL Hedge Trimmers
Lightweight, cordless hedge trimmer offering excellent cutting performance. Designed for trimming bushes and maintaining smaller hedges in home gardens. Features double-sided, single-edged cutting blades that have been laser-cut and diamond-ground hardened. Supplied with AS 2 battery.
- 45cm Blade
- 1 x 28Wh Li-Ion Battery
- 1 Year Guarantee
- 8mm Cutting Capacity
- 10.8V
- 80min Charge Time
View all: STIHL Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 28 Wh |
| Battery Technology | AS System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 45 cm |
| Cutting Capacity | 8 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | HSA 30 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 10.8 V |
| Product Length | 954 mm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. (UK-STAFFORD-REPAIR-SERVICECENTER@iforcegroup.com) |
| Repair Service Contact | 01785 338985 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 2 kg |
| Vibration Level | 1.9 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
HSA 30 hedge trimmer, AS 2 28Wh battery, blade guard and charger.