Refurb STIHL FSA 30 10.8V Li-Ion AS System Brushless Cordless Grass Trimmer - Bare (695AW)
Lightweight cordless grass trimmer ideal for maintaining lawn edges and clearing around trees, under shrubs or along garden walls and stairs. Features adjustable shaft length, loop handle angle and mowing head working angle (by up to 90°). PolyCut mowing head includes tool-free storage with replacement blades included on the underside of the handle. Can also be fitted with the AutoCut C 3-2 mowing head (sold separately), which uses mowing line. Part of the AS system. Recommended for use with AS 2 battery (sold separately).
- PolyCut Head
- Adjustable Loop Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Grass Trimmers
Lightweight cordless grass trimmer ideal for maintaining lawn edges and clearing around trees, under shrubs or along garden walls and stairs. Features adjustable shaft length, loop handle angle and mowing head working angle (by up to 90°). PolyCut mowing head includes tool-free storage with replacement blades included on the underside of the handle. Can also be fitted with the AutoCut C 3-2 mowing head (sold separately), which uses mowing line. Part of the AS system. Recommended for use with AS 2 battery (sold separately).
- PolyCut Head
- Adjustable Loop Handle
- Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | AS System |
| Brand | STIHL |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | PolyCut Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 116-134 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 230 mm |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 230 mm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Adjustable Loop Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | FSA 30 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 10.8 V |
| Product Length | 116-134 cm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Repair Service Contact | 01785 338985 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 2.3 kg |
| Vibration Level | 1.9 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
FSA 30 and 8 x PolyCut blades.