Refurb STIHL AL 301 36V Li-Ion Battery Charger (850EX)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Compact and lightweight charger suitable for all batteries in the STIHL AK and AP systems (AP 200, AP 300 S, AP 500 S, AR 2000 L, AR 3000 L). Features LED status indicator and battery cooling system.
- Charges 36V Batteries
- 55-430min Charging Time - Battery Dependent
- Ideal for Landscapers & Private Users
- Wall Mounting Slots
View all: STIHL Garden Power Batteries & Chargers
Compact and lightweight charger suitable for all batteries in the STIHL AK and AP systems (AP 200, AP 300 S, AP 500 S, AR 2000 L, AR 3000 L). Features LED status indicator and battery cooling system.
- Charges 36V Batteries
- 55-430min Charging Time - Battery Dependent
- Ideal for Landscapers & Private Users
- Wall Mounting Slots
View all: STIHL Garden Power Batteries & Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | AK & AP Systems |
| Brand | STIHL |
| Charge Time | 55-430 min |
| Charges Battery Voltages | 36V |
| Charging Current | 6.5 A |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Input Voltage | 230 V |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | AL 301 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Battery Charger |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. (UK-STAFFORD-REPAIR-SERVICECENTER@iforcegroup.com) |
| Repair Service Contact | 01785 338985 |
| Smart Compatibility | Not Smart |