Refurb Shannon Mono Mixer Kitchen Tap Chrome (490AN)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
¼ turn operation.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
- Anti-Limescale Spout
View all: Unbranded Kitchen Mixer Taps
¼ turn operation.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
- Anti-Limescale Spout
View all: Unbranded Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Replaceable Aerator |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Type | Compression Fit Connection |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Double Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height To Spout | 196 mm |
| Hose Bore Size | 8 mm |
| Hose Diameter | 10 mm |
| Hose Length | 370 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Connector |
| Kitchen Item Finish | Gloss |
| Kitchens Design Type | Modern Design |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Shannon |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 248 mm |
| Product Height | 330 mm |
| Product Type | Mono Mixer Kitchen Tap |
| Product Width | 220 mm |
| Spout Reach | 194 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | Ceramic Disc Valves |
Product Contents
Tap, 2 x ½" BSP female flexible braided hose with built-in pre-filters and fixings.