Refurb Milwaukee M18FMT-522X 18V 2 x 2.0 / 5.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Multi-Tool (362CL)
Versatile cordless multi-tool integrating Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Suitable for cutting and removal applications in materials such as metal, wood and plastic. 2.1° left / right oscillation angle offers faster job completion. Features 10-setting dial with auto-load feature for speed adjustment, all-metal gearbox and LED work light. Supplied with Dynacase. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- 10-Speed
- Tool-Free Blade Change
- All-Metal Gearbox
- Slide On/Off Switch
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Multi Tools
Versatile cordless multi-tool integrating Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Suitable for cutting and removal applications in materials such as metal, wood and plastic. 2.1° left / right oscillation angle offers faster job completion. Features 10-setting dial with auto-load feature for speed adjustment, all-metal gearbox and LED work light. Supplied with Dynacase. Compatible with all Milwaukee M18 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- 10-Speed
- Tool-Free Blade Change
- All-Metal Gearbox
- Slide On/Off Switch
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Multi Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 / 5.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 59 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M18FMT-522X |
| No Load Speed | 20,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 310 mm |
| Product Type | Multi-Tool |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Slide On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 1.6 kg |
Product Contents
M18FMT-522X, 2 batteries (2.0Ah and 5.0Ah), charger, blade set and Dynacase.