Refurb Milwaukee M18BLHACD-402X 3.1kg 18V 2 x 4Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless SDS Hammer Drill (854CF)
Powerful 4-mode D-handle SDS hammer drill incorporating a brushless motor for delivering impact energy. Features an all-metal gear case for enhanced service life and individual battery cell monitoring to optimise run time and ensure long battery pack durability. Lightweight and ergonomically designed for increased end-user comfort. The anti-vibration system (AVS) offers decreases user fatigue and lower vibration exposure. RedLithium battery pack and RedLink electronic deliver power, run time and durability. Flexible battery system: works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 4Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
Powerful 4-mode D-handle SDS hammer drill incorporating a brushless motor for delivering impact energy. Features an all-metal gear case for enhanced service life and individual battery cell monitoring to optimise run time and ensure long battery pack durability. Lightweight and ergonomically designed for increased end-user comfort. The anti-vibration system (AVS) offers decreases user fatigue and lower vibration exposure. RedLithium battery pack and RedLink electronic deliver power, run time and durability. Flexible battery system: works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 4Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 26 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 28 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.6 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-4600 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M18BLHACD-402X |
| No Load Speed | 0-1270 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 381 mm |
| Product Type | SDS Hammer Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.1 kg |
| Vibration Level | 13.9 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
M18BLHACD drill, M18B4 4.0Ah batteries (2), charger and HD box.