Refurb Milwaukee M18 ONEFHIWF34-502X FUEL 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless ONE-KEY Impact Wrench (899TA)
High torque impact wrench with 3/4" friction ring reception delivers 1627Nm of fastening torque. Compact size of 213mm offers easier access in tight spaces. Drive Control features 4 x different speed and torque settings to maximise versatility, including Mode 4 bolt removal, providing a maximum nut-busting torque of 2034Nm, then shifting to 750rpm for outstanding control when removing fasteners. Integrated blow-counting sensor enhances the consistent repeatability of the chosen torque setting. Also features ONE-KEY tool tracking and security, offering free-of-charge cloud-based tracking network and inventory management platform for tools, and also remote locking functionality. Customisation function enables precise adjustment according to application. Milwaukee’s Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- Max. Torque: 1627Nm
- 3/4" Hex / Square Drive
- 4-Speed
- All-Metal Gearbox
- Rubber Overmould Grip
- Without Work Light
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Impact Wrenches
High torque impact wrench with 3/4" friction ring reception delivers 1627Nm of fastening torque. Compact size of 213mm offers easier access in tight spaces. Drive Control features 4 x different speed and torque settings to maximise versatility, including Mode 4 bolt removal, providing a maximum nut-busting torque of 2034Nm, then shifting to 750rpm for outstanding control when removing fasteners. Integrated blow-counting sensor enhances the consistent repeatability of the chosen torque setting. Also features ONE-KEY tool tracking and security, offering free-of-charge cloud-based tracking network and inventory management platform for tools, and also remote locking functionality. Customisation function enables precise adjustment according to application. Milwaukee’s Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 59min Charge Time
- Max. Torque: 1627Nm
- 3/4" Hex / Square Drive
- 4-Speed
- All-Metal Gearbox
- Rubber Overmould Grip
- Without Work Light
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bolt Capacity | 3/4 " |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 59 min |
| Chuck Capacity | 3/4" |
| Chuck Type | Hex / Square Drive |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-24,000 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 1627 Nm |
| Model No | M18 ONEFHIWF34-502X FUEL |
| No Load Speed | 0-1800 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 218 mm |
| Product Type | ONE-KEY Impact Wrench |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 3.5 kg |
Product Contents
M18 ONEFHIWF34 FUEL, M18 B5 (2), M12-M18 rapid charger and HD box.