Refurb Milwaukee M18 BSX-0 18V Li-Ion RedLithium Cordless Sawzall Reciprocating Saw - Bare (465TF)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Extremely fast-cutting saw featuring a high performance, 4-pole motor that delivers maximum power whilst maximising the power to weight ratio. Counterbalance mechanism reduces vibrations 15.2 m/s² in wooden beams. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver excellent durability and performance.
- Single-Speed
- Quick-Release Blade Change
- Multi-Position Shoe
- No Brake
- Rubber Overmould Grip
- All-Metal Gearbox
- Without Work Light
- No Load Speed 0-3000spm
- Replaceable Carbon Brushes & Easy Servicing
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Reciprocating Saws
Extremely fast-cutting saw featuring a high performance, 4-pole motor that delivers maximum power whilst maximising the power to weight ratio. Counterbalance mechanism reduces vibrations 15.2 m/s² in wooden beams. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver excellent durability and performance.
- Single-Speed
- Quick-Release Blade Change
- Multi-Position Shoe
- No Brake
- Rubber Overmould Grip
- All-Metal Gearbox
- Without Work Light
- No Load Speed 0-3000spm
- Replaceable Carbon Brushes & Easy Servicing
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Multi-Position Shoe |
| Bare Unit Product Type | Reciprocating Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Steel | 20 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M18 BSX-0 |
| No Load Speed | 0-3000 spm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 450 mm |
| Product Type | Sawzall Reciprocating Saw |
| Stroke Length | 28.6 mm |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 3.7 kg |