Refurb Milwaukee M18 BJS-402C 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Cordless Jigsaw (856VR)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Versatile and powerful jigsaw with 5-stage pendulum action delivers precise and fast cutting. A detachable soft shoe protects the cut material during use and a tool-free FixTec system allows for easy blade changes. Keyless bevel facility on the base plate allows for adjustment between 0-45°.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 5-Stage Pendulum Orbit Action
- Variable Speed
- 80min Charge Time
- Quick-Release Blade Change
- Dust Ejection Facility
- Die-Cast Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Trigger Switch
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Jigsaws
Versatile and powerful jigsaw with 5-stage pendulum action delivers precise and fast cutting. A detachable soft shoe protects the cut material during use and a tool-free FixTec system allows for easy blade changes. Keyless bevel facility on the base plate allows for adjustment between 0-45°.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 5-Stage Pendulum Orbit Action
- Variable Speed
- 80min Charge Time
- Quick-Release Blade Change
- Dust Ejection Facility
- Die-Cast Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Trigger Switch
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Jigsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 0-45 ° |
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cut in Steel | 10 mm |
| Max. Cut in Wood | 135 mm |
| Model No | M18 BJS-402C |
| No Load Speed | 2800 spm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 230 mm |
| Product Type | Jigsaw |
| Stroke Length | 25 mm |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 2.5 kg |
Product Contents
M18 BJS-402C, 4.0Ah batteries (2), charger and heavy duty box.