Refurb Milwaukee M18 BIW12-202C 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Impact Wrench (218RA)
1/2" impact wrench features compact 155mm length, making it ideal for working within confined spaces, and Redlink overload protection electronics in tool and battery pack. High performance 4-pole motor delivers maximum power whilst maximising the power-to-weight ratio. Heavy duty full metal gearbox and gears provide durability and maximum torque, and 1/2" square drive allows use with universal sockets. Individual battery cell monitoring optimises tool run time and ensures long term durability. On-board fuel gauge and LED light. RedLithium battery pack provides excellent pack construction, electronics, fade-free performance and run time. Flexible battery system: works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 26min Charge Time
- Max. Torque: 240Nm
- 1/2" Square Drive
- Single-Speed & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Impact Wrenches
1/2" impact wrench features compact 155mm length, making it ideal for working within confined spaces, and Redlink overload protection electronics in tool and battery pack. High performance 4-pole motor delivers maximum power whilst maximising the power-to-weight ratio. Heavy duty full metal gearbox and gears provide durability and maximum torque, and 1/2" square drive allows use with universal sockets. Individual battery cell monitoring optimises tool run time and ensures long term durability. On-board fuel gauge and LED light. RedLithium battery pack provides excellent pack construction, electronics, fade-free performance and run time. Flexible battery system: works with all Milwaukee M18 batteries.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 26min Charge Time
- Max. Torque: 240Nm
- 1/2" Square Drive
- Single-Speed & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bolt Capacity | M16 |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 26 min |
| Chuck Capacity | 1/2" |
| Chuck Type | Square Drive |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-3350 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 240 Nm |
| Model No | M18 BIW12-202C |
| No Load Speed | 0-2450 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 155 mm |
| Product Type | Impact Wrench |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 1.6 kg |
Product Contents
M18 BIW12, M18 B2 batteries (2), M12-M18 rapid charger and HD box.