Refurb Milwaukee M12FMT-0 FUEL 12V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Multi-Tool - Bare (157TF)
Versatile cordless multi-tool integrating Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Suitable for cutting and removal applications in materials such as metal, wood and plastic. 1.8° left / right oscillation movement offers faster job completion. Features all-metal gearbox, Fixtec tool-free blade change and LED work light. Compatible with all Milwaukee M12 batteries (sold separately).
- 12-Speed
- Tool-Free Blade Change
- All-Metal Gearbox
- Thumb On/Off Switch
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Multi Tools
Versatile cordless multi-tool integrating Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Suitable for cutting and removal applications in materials such as metal, wood and plastic. 1.8° left / right oscillation movement offers faster job completion. Features all-metal gearbox, Fixtec tool-free blade change and LED work light. Compatible with all Milwaukee M12 batteries (sold separately).
- 12-Speed
- Tool-Free Blade Change
- All-Metal Gearbox
- Thumb On/Off Switch
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Multi Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Multi-Tools |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M12FMT-0 FUEL |
| No Load Speed | 20,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 285 mm |
| Product Type | Multi-Tool |
| Switch Type | Thumb On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 1.4 kg |
Product Contents
M12FMT-0 and starlock plunge blade 35 x 42mm (wood).