Refurb Milwaukee M12 BBL-0 12V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Blower - Bare (733CX)
Compact blower delivers excellent power and performance on the M12 platform with up to 15 minutes of run-time. Powerful motor can generate up to 4.81m³/min of air volume at 177km/h air speed for fast cleaning of the jobsite. Features 2-speed adjustable trigger for optimum control, axial fan design to ensure debris is cleared in hard-to-reach places, and lightweight design with cruise control lock for reduced user fatigue. Supplied with 3 different attachments. Compatible with all M12 RedLithium-Ion batteries (batteries sold separately).
- Brushless Motor
- Airflow Volume: 4.81m³/hr
- Airflow Speed: 177kmph
- 3 Nozzle Types
- Rubber Overmould Grip
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Dust Extractors
Compact blower delivers excellent power and performance on the M12 platform with up to 15 minutes of run-time. Powerful motor can generate up to 4.81m³/min of air volume at 177km/h air speed for fast cleaning of the jobsite. Features 2-speed adjustable trigger for optimum control, axial fan design to ensure debris is cleared in hard-to-reach places, and lightweight design with cruise control lock for reduced user fatigue. Supplied with 3 different attachments. Compatible with all M12 RedLithium-Ion batteries (batteries sold separately).
- Brushless Motor
- Airflow Volume: 4.81m³/hr
- Airflow Speed: 177kmph
- 3 Nozzle Types
- Rubber Overmould Grip
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Dust Extractors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 177 kmph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Pressure | 7.3 bar |
| Model No | M12 BBL-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Nozzle Type | 3 Nozzle Types |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 307 mm |
| Product Height | 200 mm |
| Product Type | Blower |
| Product Width | 227 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sound Pressure Level | 73 dBA |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.5 kg |
| Vibration Level | 0.9 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
Product Contents
M12BBL blower and nozzle attachments (3).