Refurb Milwaukee C12 PC-0 12V Li-Ion RedLithium Cordless Pipe Cutter - Bare (636CF)
High performance motor delivers up to 500rpm and cuts 12mm copper pipe for maximum productivity. RedLink overload protection and constant speed electronics provide durability and performance. Auto-locking cut mechanism cuts installed copper tubing with as little as 37mm clearance. All-metal sealed front-end with rust and corrosion-resistant cut head and jaws that automatically adjust to pipe size. Features LED work light for workspace illumination.
- Cuts 12-28mm Pipe
- Suitable for Cutting Copper
- Steel Cutting Wheel
- Without Carrying Facility
- LED Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Pipe Cutters
High performance motor delivers up to 500rpm and cuts 12mm copper pipe for maximum productivity. RedLink overload protection and constant speed electronics provide durability and performance. Auto-locking cut mechanism cuts installed copper tubing with as little as 37mm clearance. All-metal sealed front-end with rust and corrosion-resistant cut head and jaws that automatically adjust to pipe size. Features LED work light for workspace illumination.
- Cuts 12-28mm Pipe
- Suitable for Cutting Copper
- Steel Cutting Wheel
- Without Carrying Facility
- LED Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Pipe Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Pipe Cutters |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Diameter | 12-28 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 28 mm |
| Model No | C12 PC-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | Pipe Cutter |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Copper |
| Suitable Pipe Diameter | 12-28 mm |
| Tool Weight without Battery | 1.27 kg |