Refurb Makita MR002GZ 230V or 12/18/40V AM / FM Bluetooth Site Radio (132VR)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Powerful and versatile AM/FM jobsite radio. Bluetooth technology enables remote control of audio from enabled mobile devices. Features dual speakers and USB output port for charging mobile devices. Powered by AC adaptor or Makita CXT 12V, LXT 18V and XGT 40V lithium battery platforms.
- For Indoor & Outdoor Use
- Mains or Battery-Powered (Includes Plug but No Battery)
- Playback via Bluetooth / Aux Input
- Dual Speakers
- No Impact Resistance
- LED Digital Display
View all: Makita Radios
Powerful and versatile AM/FM jobsite radio. Bluetooth technology enables remote control of audio from enabled mobile devices. Features dual speakers and USB output port for charging mobile devices. Powered by AC adaptor or Makita CXT 12V, LXT 18V and XGT 40V lithium battery platforms.
- For Indoor & Outdoor Use
- Mains or Battery-Powered (Includes Plug but No Battery)
- Playback via Bluetooth / Aux Input
- Dual Speakers
- No Impact Resistance
- LED Digital Display
View all: Makita Radios
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Technology | CXT / LXT / XGT |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2 m |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Display Type | LED Digital Display |
| Frequency Band | AM / FM |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP65 |
| Impact Resistant | No Impact Resistance |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | MR002GZ |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Product Depth | 280 mm |
| Product Height | 434 mm |
| Product Type | Bluetooth Site Radio |
| Product Width | 171 mm |
| Radio Connectability | Bluetooth / Aux Input |
| Radio Type | Analogue |
| Speaker Volume | 95 dB |
| Total Product Weight | 5.3 kg |
| Water Resistant | Water-Resistant |