Refurb Makita LW1400/2 2200W 355mm Electric Portable Cut-Off Saw 240V (282PT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Powerful and portable 240V cut-off saw, delivering up to 3800rpm. Features tool-less wheel change and guide plate adjustment, double insulation, D-shaped handle for user comfort, quick-release vice, large spark guard and pin locking device for storage and transport. Offers maximum cutting capacity of 127mm.
- 2200W
- Max. Cut: 127mm
- Trigger Switch
- Fan-Cooled Motor
- Replaceable Carbon Brushes
- Hard Start
- Quick-Release Vice
View all: Makita Chop Saws
Powerful and portable 240V cut-off saw, delivering up to 3800rpm. Features tool-less wheel change and guide plate adjustment, double insulation, D-shaped handle for user comfort, quick-release vice, large spark guard and pin locking device for storage and transport. Offers maximum cutting capacity of 127mm.
- 2200W
- Max. Cut: 127mm
- Trigger Switch
- Fan-Cooled Motor
- Replaceable Carbon Brushes
- Hard Start
- Quick-Release Vice
View all: Makita Chop Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Description | Blade Included |
| Blade Diameter | 355 mm |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 18.7 kg |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cross Cut | 127 mm |
| Model No | LW1400/2 |
| No Load Speed | 3800 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 2200 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Portable Cut-Off Saw |
| Switch Type | Trigger Switch |
Product Contents
LW1400/2 and abrasive wheel.