Refurb Makita HS0600/2 2100W 270mm Electric Circular Saw 240V (466GM)
Powerful circular saw with magnesium die-cast blade case, safety cover and aluminium base plate for increased durability. Designed to enable a single pass cutting of 3½” 4x wood. Offers 0 - 50° bevel capacity, adjustable at rear of machine. Large, rubberised levers offer quick, one-handed adjustments. Features shaft lock and flat motor housing end for easy blade change, guide rule for straight and accurate cuts and fine parallel adjustment of base plate to saw blade. Rear dust port draws sawdust away from operator. Dust nozzle supplied can be attached to Makita vacuum cleaner (sold separately). Compatible with guide rail (sold separately).
- 2100W
- Max. Cut: 101mm
- 18-Tooth TCT Saw Blade
- Aluminium Base & Die-Cast Magnesium Guard
- Motor Brake
- Without Riving Knife
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- Hard Start
View all: Makita Circular Saws
Powerful circular saw with magnesium die-cast blade case, safety cover and aluminium base plate for increased durability. Designed to enable a single pass cutting of 3½” 4x wood. Offers 0 - 50° bevel capacity, adjustable at rear of machine. Large, rubberised levers offer quick, one-handed adjustments. Features shaft lock and flat motor housing end for easy blade change, guide rule for straight and accurate cuts and fine parallel adjustment of base plate to saw blade. Rear dust port draws sawdust away from operator. Dust nozzle supplied can be attached to Makita vacuum cleaner (sold separately). Compatible with guide rail (sold separately).
- 2100W
- Max. Cut: 101mm
- 18-Tooth TCT Saw Blade
- Aluminium Base & Die-Cast Magnesium Guard
- Motor Brake
- Without Riving Knife
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- Hard Start
View all: Makita Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bevel Angles | 0 - 50 ° |
| Blade Description | TCT Saw Blade |
| Blade Diameter | 270 mm |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 6.9 kg |
| Cutting Depth Capacity | 101 mm |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 101 mm |
| Model No | HS0600/2 |
| No Load Speed | 4300 rpm |
| Number of Teeth | 18 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 2100 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 418 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
Product Contents
HS0600/2, TCT blade, dust nozzle, rip fence and hex wrench.