Refurb Makita GA5040C/1 1400W 5" Electric Angle Grinder 110V (888HW)
Small circumference, barrel-grip angle grinder with a powerful 1400W watt motor delivering up to 11,000rpm for faster grinding. Soft start for smooth start-ups. Variable and constant speed control to automatically apply additional power to the motor to maintain constant speed under load. Equipped with slide type on/off switch (with lock-on function for continuous use), tool-less wheel cover adjustable to any required position and double insulation. Features anti-restart function to prevent accidental start-up, electronic current limiter and SJS II (Super Joint System) to provide increased machine durability by absorbing the vibration produced by the wheel grinding or cutting material. Connectable to a Makita vacuum cleaner with an optional dust collecting wheel guard (not included).
- 1400W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Lock-On Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Makita Angle Grinders
Small circumference, barrel-grip angle grinder with a powerful 1400W watt motor delivering up to 11,000rpm for faster grinding. Soft start for smooth start-ups. Variable and constant speed control to automatically apply additional power to the motor to maintain constant speed under load. Equipped with slide type on/off switch (with lock-on function for continuous use), tool-less wheel cover adjustable to any required position and double insulation. Features anti-restart function to prevent accidental start-up, electronic current limiter and SJS II (Super Joint System) to provide increased machine durability by absorbing the vibration produced by the wheel grinding or cutting material. Connectable to a Makita vacuum cleaner with an optional dust collecting wheel guard (not included).
- 1400W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Lock-On Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Makita Angle Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 2.5 kg |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GA5040C/1 |
| No Load Speed | 2800 - 11,000 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1400 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Length | 303 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Lock-On Switch |
Product Contents
GA5040C/1, grinding wheel, wrench and side handle.