Refurb Makita GA5021/1 1050W 5" Electric Angle Grinder 110V (922RL)
Slim body angle grinder with a powerful 1050W motor, soft start and electronic speed control that delivers up to 12,000rpm for faster grinding. Equipped with a large on/off trigger switch making it easy to operate with a gloved hand. Push-button spindle lock and side handle can be installed on either side of the tool. Features SJS (Super Joint System), a double-insulated mechanical clutch system to prevent motor and gear damage. Connectable to a Makita vacuum cleaner with an optional dust collecting wheel guard (not included).
- 1050W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Trigger Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Makita Angle Grinders
Slim body angle grinder with a powerful 1050W motor, soft start and electronic speed control that delivers up to 12,000rpm for faster grinding. Equipped with a large on/off trigger switch making it easy to operate with a gloved hand. Push-button spindle lock and side handle can be installed on either side of the tool. Features SJS (Super Joint System), a double-insulated mechanical clutch system to prevent motor and gear damage. Connectable to a Makita vacuum cleaner with an optional dust collecting wheel guard (not included).
- 1050W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Trigger Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Makita Angle Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 2.3 kg |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GA5021/1 |
| No Load Speed | 12,000 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1050 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Length | 384 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Trigger Switch |