Refurb Makita DST221Z 22mm 18V Li-Ion LXT Second Fix Cordless Stapler - Bare (388RJ)
Cordless stapler with single trigger switch and rubberized soft grip. Features machined aluminium magazine for smooth staple loading and contact arm for bump-feed of multiple staples. Includes useful window for a clear view of remaining staples. Uses 3/8, ½, 5/8, ¾ and 7/8" staples. Fires approximately 3000 staples per 3.0Ah battery charge.
- Fires 0.6mm 10 x 22mm Straight Staples
- Fires up to 170 per min
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Magazine Window
- 4-Stage Depth Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Nail Guns
Cordless stapler with single trigger switch and rubberized soft grip. Features machined aluminium magazine for smooth staple loading and contact arm for bump-feed of multiple staples. Includes useful window for a clear view of remaining staples. Uses 3/8, ½, 5/8, ¾ and 7/8" staples. Fires approximately 3000 staples per 3.0Ah battery charge.
- Fires 0.6mm 10 x 22mm Straight Staples
- Fires up to 170 per min
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Magazine Window
- 4-Stage Depth Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Nail Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Staplers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brad/Nail Capacity | 98 |
| Brad/Nail Storage | Staples |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Collated Angle | Straight |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Firing Rate | 170 per min |
| Fixings Gauge | 0.6 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 22 mm |
| Model No | DST221Z |
| Nailer Product Type | Second Fix |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Stapler |
| Tool Weight without Battery | 2.4 kg |
Product Contents
DST221Z and belt clip.