Refurb Makita DPV300Z 80mm 18V Li-Ion LXT Brushless Cordless Sander / Polisher - Bare (952KR)
Compact and lightweight with a powerful brushless motor. Powered by an 18V LXT slide battery. Variable speed control to match the speed to the application and constant speed control to apply additional power to the motor to maintain constant speed under load. Equipped with trigger lock and lock-on switch for continuous use. Anti-restart function to prevent motor start-up when the battery is inserted with the switch on and battery protection circuit designed to prevent damages to the battery due to overheating, over-discharge and overload current. Not compatible with G-Series batteries.
- 2-Speed Variable
- 1/4"-20 UNC Thread
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Fan-Cooled Motor
- Automatic Spindle Lock
- Electronic Brake
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Polishers
Compact and lightweight with a powerful brushless motor. Powered by an 18V LXT slide battery. Variable speed control to match the speed to the application and constant speed control to apply additional power to the motor to maintain constant speed under load. Equipped with trigger lock and lock-on switch for continuous use. Anti-restart function to prevent motor start-up when the battery is inserted with the switch on and battery protection circuit designed to prevent damages to the battery due to overheating, over-discharge and overload current. Not compatible with G-Series batteries.
- 2-Speed Variable
- 1/4"-20 UNC Thread
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Fan-Cooled Motor
- Automatic Spindle Lock
- Electronic Brake
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Polishers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Polishers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DPV300Z |
| No Load Speed | 0-9500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pad Diameter | 80 mm |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Sander / Polisher |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | 1/4"-20 UNC |
| Tool Weight without Battery | 1.3 kg |
Product Contents
DPV300Z, side handle, pad, adapter, wool pad and sponge pad.