Refurb Makita DMP180Z 18V Li-Ion LXT Cordless Inflator - Bare (915RK)
Cordless inflator powered by the 18V LXT lithium battery platform. Suitable for inflating car and cycle tyres and all types of sports balls. Target pressure can be set to a desired level and upon reaching this pressure the machine will automatically cut out. Memory function logs the pressure set from the previous use. Other features include a digital pressure gauge (with backlight), LED work light for easy operation in the dark, soft-grip ergonomic handle and adaptor holder.
- Inflates Tyre to 36psi in under 3min
- Pressure in psi, bar & kPa
- Car Tyre Nozzle
- Air Delivery Rate: 12Ltr/min
- Hose Length: 650mm
- Replaceable Carbon Brushes
- Auto-Stop at Pre-Set Target Pressure
- Thermostat Protects from Overheating
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Tyre Inflators
Cordless inflator powered by the 18V LXT lithium battery platform. Suitable for inflating car and cycle tyres and all types of sports balls. Target pressure can be set to a desired level and upon reaching this pressure the machine will automatically cut out. Memory function logs the pressure set from the previous use. Other features include a digital pressure gauge (with backlight), LED work light for easy operation in the dark, soft-grip ergonomic handle and adaptor holder.
- Inflates Tyre to 36psi in under 3min
- Pressure in psi, bar & kPa
- Car Tyre Nozzle
- Air Delivery Rate: 12Ltr/min
- Hose Length: 650mm
- Replaceable Carbon Brushes
- Auto-Stop at Pre-Set Target Pressure
- Thermostat Protects from Overheating
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Tyre Inflators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Inflators |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Digital/Analogue Display | Digital |
| Display Type | Backlit Digital Display |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 650 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Pressure | 8.3 bar |
| Model No | DMP180Z |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Nozzle Type | Car Tyre Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Pressure Measuring Units | Pressure in psi, bar & kPa |
| Product Depth | 246 mm |
| Product Height | 174 mm |
| Product Type | Inflator |
| Product Width | 80 mm |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 1 kg |
| Tyre Inflation Rate | Inflates Tyre to 36psi in under 3min |
Product Contents
DMP180Z, sports ball needle and adaptors (tapered, French, American and British).