Refurb Makita DHP490 18V Li-Ion LXT Brushless Cordless Combi Drill - Bare (268LT)
Powerful Makita DHP490 18V LXT combi drill, designed for both professional and DIY use. Features a brushless motor and a compact, lightweight design to offer excellent handling, even in tight or awkward spaces. Delivers 65Nm maximum torque for demanding tasks and includes 2-speed gearbox for switching between high speed and high torque, an electric brake for enhanced safety, and a variable speed trigger for full control during drilling.
- Max. Torque: 65Nm
- 20 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
- Fan-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Combi Drills
Powerful Makita DHP490 18V LXT combi drill, designed for both professional and DIY use. Features a brushless motor and a compact, lightweight design to offer excellent handling, even in tight or awkward spaces. Delivers 65Nm maximum torque for demanding tasks and includes 2-speed gearbox for switching between high speed and high torque, an electric brake for enhanced safety, and a variable speed trigger for full control during drilling.
- Max. Torque: 65Nm
- 20 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
- Fan-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Combi Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 13 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 38 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Rubber Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-28,500 bpm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 65 Nm |
| Model No | DHP490 |
| No Load Speed | 0-1900 rpm |
| No. Torque Setting | 20 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 172 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 1 kg |