Refurb Makita DGC180ZBK 18V Li-Ion LXT Cordless Caulking Gun - Bare (544HW)
Cordless caulking gun with soft-grip handle delivers up to 5,000N maximum push force. Features variable speed controlled by trigger and dial, trigger lock, 360° rotating sealant holder and LED work light. Plunger rod can be used with bulk sealant or as a suction plunger to pump up sealant into the 600ml holder from a bulk container. Anti-drip function prevents unintentional dispensing. Powered by 18V Li-ion LXT slide type battery (sold separately). Not compatible with G-Series batteries. Supplied with carry case.
- Capacity: 600ml
- Lock-Off Switch
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Caulking Guns
Cordless caulking gun with soft-grip handle delivers up to 5,000N maximum push force. Features variable speed controlled by trigger and dial, trigger lock, 360° rotating sealant holder and LED work light. Plunger rod can be used with bulk sealant or as a suction plunger to pump up sealant into the 600ml holder from a bulk container. Anti-drip function prevents unintentional dispensing. Powered by 18V Li-ion LXT slide type battery (sold separately). Not compatible with G-Series batteries. Supplied with carry case.
- Capacity: 600ml
- Lock-Off Switch
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Caulking Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Caulking Gun |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Capacity | 600 ml |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DGC180ZBK |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 538 mm |
| Product Type | Caulking Gun |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.6 kg |
Product Contents
DCG180ZBK, 600ml holder and carry case.