Refurb Makita DF012DSE 7.2V 2 x 1.5Ah Li-Ion Cordless Pencil Drill Driver (229RA)
Cordless pencil drill driver powered by 7.2V 1.5Ah Li-ion stick-type battery, operates in straight or pistol-grip position. Features all-metal gearbox, 2 x speed settings, LED work light and auto-stop clutch, automatically stopping the motor when clutch is disengaged. Indication lamp shows battery power and auto-stop system automatically stops motor at low battery level to prevent incomplete fastening. Can also be used as a hand driver.
- 2 x 1.5Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed & Reverse
- 35min Charge Time
- 6.35mm Hex Tool Holder
- 21 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- Motor Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Automatic Spindle Lock
View all: Makita Drill Drivers
Cordless pencil drill driver powered by 7.2V 1.5Ah Li-ion stick-type battery, operates in straight or pistol-grip position. Features all-metal gearbox, 2 x speed settings, LED work light and auto-stop clutch, automatically stopping the motor when clutch is disengaged. Indication lamp shows battery power and auto-stop system automatically stops motor at low battery level to prevent incomplete fastening. Can also be used as a hand driver.
- 2 x 1.5Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed & Reverse
- 35min Charge Time
- 6.35mm Hex Tool Holder
- 21 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- Motor Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Automatic Spindle Lock
View all: Makita Drill Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 1.5 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Steel | 5 mm |
| Capacity Wood | 6 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 35 min |
| Chuck Capacity | 6.35mm |
| Chuck Type | Hex Tool Holder |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 8.0 Nm |
| Model No | DF012DSE |
| No Load Speed | 650-200 rpm |
| No. Torque Setting | 21 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 7.2 V |
| Product Length | 273 mm |
| Product Type | Pencil Drill Driver |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 0.67 kg |
Product Contents
DF012DSE, 1.5Ah batteries (2), charger, Phillips bit and carry case.