Refurb Makita DDA351Z 18V Li-Ion LXT Cordless Angle Drill - Bare (925FT)
The Makita DDA351Z angle drill is compact, lightweight and easy to handle. Slimline design makes it the perfect tool for tackling tasks in smaller spaces, and a rubberised grip provides comfort while increasing stability. An all-metal gearbox gives this tool extra durability for use on site, and a variable speed trigger controlling power between 0 and 1800rpm makes light work of tasks in wood and metal. Fan-cooled motor prevents overheating and a 10mm keyless chuck makes fitting drill bits easy. Designed to work with Makita 18V Li-ion batteries (battery not supplied).
- Single-Speed Variable & Reverse
- 10mm Keyless Chuck
- Fan-Cooled Motor
- Electronic Brake
- All-Metal Gearbox
- 1 Torque Settings
- Soft-Grip Handle
- Spindle Lock
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Angle Drills
The Makita DDA351Z angle drill is compact, lightweight and easy to handle. Slimline design makes it the perfect tool for tackling tasks in smaller spaces, and a rubberised grip provides comfort while increasing stability. An all-metal gearbox gives this tool extra durability for use on site, and a variable speed trigger controlling power between 0 and 1800rpm makes light work of tasks in wood and metal. Fan-cooled motor prevents overheating and a 10mm keyless chuck makes fitting drill bits easy. Designed to work with Makita 18V Li-ion batteries (battery not supplied).
- Single-Speed Variable & Reverse
- 10mm Keyless Chuck
- Fan-Cooled Motor
- Electronic Brake
- All-Metal Gearbox
- 1 Torque Settings
- Soft-Grip Handle
- Spindle Lock
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Angle Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Angle Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Steel | 10 mm |
| Capacity Wood | 25 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 10mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 13.7 Nm |
| Model No | DDA351Z |
| No Load Speed | 0-1800 rpm |
| No. Torque Setting | 1 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 326 mm |
| Product Type | Angle Drill |
| Tool Weight without Battery | 1.2 kg |
Product Contents
DDA351Z and side handle.