Refurb Makita DC18RD 14.4/18V Li-Ion LXT Twin Charger (701VR)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Twin charger with rapid charge technology. Designed to charge 2 Makita LXT lithium batteries simultaneously. Features electronic current limiter for overload protection and forced cooling system. LED charging display and full charge sound alert.
- Charges 14.4/18V Batteries
- Rapid Charge Technology
- Full Charge Sound Alert
View all: Makita Power Tool Chargers
Twin charger with rapid charge technology. Designed to charge 2 Makita LXT lithium batteries simultaneously. Features electronic current limiter for overload protection and forced cooling system. LED charging display and full charge sound alert.
- Charges 14.4/18V Batteries
- Rapid Charge Technology
- Full Charge Sound Alert
View all: Makita Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Charges Battery Voltages | 14.4/18V |
| Charging Current | 8 A |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DC18RD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Twin Charger |
| Smart Compatibility | Not Smart |