Refurb Makita 9403 / 2 4" Electric Belt Sander 240V (555RK)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Powerful, heavy duty belt sander. Suitable for sanding large surface areas. Features simple alignment and fast belt replacement for maximum efficiency. Supplied with abrasive belt, dust nozzle and dust collection bag.
- 1200W
- Single-Speed
- Dust Bag
- Adjustable Belt Tracking
- Soft-Grip Handle
- Constant Speed
- Lock-On Trigger Switch
- Replaceable Carbon Brushes
- Dust-Sealed Bearings
- Fan-Cooled Motor
View all: Makita Belt Sanders
Powerful, heavy duty belt sander. Suitable for sanding large surface areas. Features simple alignment and fast belt replacement for maximum efficiency. Supplied with abrasive belt, dust nozzle and dust collection bag.
- 1200W
- Single-Speed
- Dust Bag
- Adjustable Belt Tracking
- Soft-Grip Handle
- Constant Speed
- Lock-On Trigger Switch
- Replaceable Carbon Brushes
- Dust-Sealed Bearings
- Fan-Cooled Motor
View all: Makita Belt Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Belt Length | 610 mm |
| Belt Width (Metric) | 100 mm |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 5.7 kg |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 9403 / 2 |
| No Load Speed | 500 m/min |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1200 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 406 mm |
| Product Type | Belt Sander |
| Sanding Surface Length | 260 mm |
| Sanding Surface Width | 100 mm |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01908 211678 |
| Switch Type | Lock-On Trigger Switch |
Product Contents
9403/2, 1 x sanding belt and dust bag.