Refurb Magnusson Inspection Camera With 2 1/3" Colour Screen (762TF)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Mini waterproof camera with 8mm wide head, allowing access into most cavities. 980mm wand for an extended reach into areas and behind surfaces. High resolution TFT screen provides excellent visibility with settings that enable the picture to rotate 360°.
- 8mm Camera Head With 4 x LED Lights
- 980mm Detachable Camera Gooseneck Probe
- 2 1/3" TFT Screen
- 640 x 480dpi Resolution
- 4 x AA Batteries Required
- 6hours Operating Time
- Real-Time Viewing
- Without Storage Facility
- Adjustable Brightness
View all: Magnusson Inspection Cameras
Mini waterproof camera with 8mm wide head, allowing access into most cavities. 980mm wand for an extended reach into areas and behind surfaces. High resolution TFT screen provides excellent visibility with settings that enable the picture to rotate 360°.
- 8mm Camera Head With 4 x LED Lights
- 980mm Detachable Camera Gooseneck Probe
- 2 1/3" TFT Screen
- 640 x 480dpi Resolution
- 4 x AA Batteries Required
- 6hours Operating Time
- Real-Time Viewing
- Without Storage Facility
- Adjustable Brightness
View all: Magnusson Inspection Cameras
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 4 x AA Batteries Required |
| Brand | Magnusson |
| Camera Head Diameter | 8 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Carrying Facility | Without Carrying Facility |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Waterproof Depth | 1 m |
| Operating Temperature | -10 to 50 °C |
| Operating Time | 6 hours |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pixel Resolution | 640 x 480 dpi |
| Product Type | Inspection Camera |
| Screen Size | 2 1/3 " |
| Total Product Weight | 0.3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Inspection camera, vidop cable, double hook, single hook, magnet, mirror and rubber rings (2).