Refurb Karcher K4 WCM Flex eco!Booster Car & Van + 130bar Electric High Pressure Washer 1.8kW 240V (392EN)
The Karcher K4 WCM Flex eco!Booster Car & Van + is an electric pressure washer designed for vehicle cleaning and medium outdoor areas. Producing up to 130 bar from a 1.8kW water-cooled motor, it delivers reliable performance for cars, vans, motorbikes and garden furniture. The eco!Booster lance improves efficiency on delicate surfaces, while the Dirt Blaster tackles ingrained dirt. Supplied with a car cleaning kit, including wash brush and shampoo, it features an 8m PremiumFlex hose, onboard storage and pump protection for consistent, controlled operation.
- 1.8kW Water-Cooled Motor
- 420Ltr/hr Max. Flow Rate
- 8m PremiumFlex
- Rotary Power Control
- Dirt Blaster Nozzle
- No Filter Required
- Built-In Accessory Storage
- 1 Year Guarantee
View all: Karcher Pressure Washers
The Karcher K4 WCM Flex eco!Booster Car & Van + is an electric pressure washer designed for vehicle cleaning and medium outdoor areas. Producing up to 130 bar from a 1.8kW water-cooled motor, it delivers reliable performance for cars, vans, motorbikes and garden furniture. The eco!Booster lance improves efficiency on delicate surfaces, while the Dirt Blaster tackles ingrained dirt. Supplied with a car cleaning kit, including wash brush and shampoo, it features an 8m PremiumFlex hose, onboard storage and pump protection for consistent, controlled operation.
- 1.8kW Water-Cooled Motor
- 420Ltr/hr Max. Flow Rate
- 8m PremiumFlex
- Rotary Power Control
- Dirt Blaster Nozzle
- No Filter Required
- Built-In Accessory Storage
- 1 Year Guarantee
View all: Karcher Pressure Washers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Karcher |
| Cable Length | 5 m |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 8 m |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P102 Keep out of reach of children. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 40 °C |
| Maximum Bar Pressure | 130 bar |
| Model Name/No | K4 WCM Flex eco!Booster Car & Van + |
| Nozzle Type | Dirt Blaster Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1.8 kW |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Pressure Washer Flow Rate | 420 Ltr/hr |
| Pressure Washer Use | Domestic |
| Product Type | High Pressure Washer |
| Range Name | K4 |
| Total Product Weight | 16.874 kg |
Product Contents
Rotating wash brush, Foam jet, G 180 Q Gun, Vario power jet, Dirt blaster lance, eco!Booster lance, 8m high-pressure hose, adaptor for a 3/4" garden hose and natural car shampoo.