Refurb Grohe Vitalio Trigger Spray Set Chrome (997AX)
Powerful cleaning. Trigger provides precise control and TwistFree hose ensures no tangles. Detachable spray plate for easy cleaning. SpeedClean nozzle designed to brush free of limescale. Super-insulated inner WaterGuide prevents the surface from getting too hot. Durable StarLight chrome finish.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Head
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
View all: Grohe Shower Rail Kits
Powerful cleaning. Trigger provides precise control and TwistFree hose ensures no tangles. Detachable spray plate for easy cleaning. SpeedClean nozzle designed to brush free of limescale. Super-insulated inner WaterGuide prevents the surface from getting too hot. Durable StarLight chrome finish.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Head
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
View all: Grohe Shower Rail Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Plastic |
| Design Type | Contemporary Design |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Bore Size | 1/2 " |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 11.2 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Vitalio |
| Model No | 26175001 |
| No. of Spray Patterns | Single-Spray Pattern |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Trigger Spray Set |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 30 mm |
| Shower Hose Length | 1.25 m |
| Total Product Weight | 0.45 kg |
Product Contents
Hand shower with trigger control, wall shower holder and Silverflex Longlife shower hose 1250mm.