Refurb Grohe StartEdge 305502430 Single Lever Kitchen Sink Mixer Tap Matt Black (301LT)
The Grohe StartEdge single lever sink mixer in matt black delivers reliable performance and modern style for busy kitchens. Designed for high-pressure systems, it features a tall C-shaped spout that swivels 360° and a pull-out spray for maximum reach and flexibility when rinsing or filling large pots. The 28mm ceramic cartridge provides precise control of water flow and temperature, ensuring long-lasting operation. Isolated inner waterways keep water free from lead and nickel for safe use. The durable Grohe Long-Life matt black finish offers easy cleaning and wear-resistance, while QuickMount technology allows fast, tool-free installation for efficient fitting.
- Ceramic Discs
- Replaceable Aerator
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- 28mm Ceramic Cartridge
- 360° Swivel Spout
- Pull-Out Spray
View all: Grohe Pull Out Kitchen Taps
The Grohe StartEdge single lever sink mixer in matt black delivers reliable performance and modern style for busy kitchens. Designed for high-pressure systems, it features a tall C-shaped spout that swivels 360° and a pull-out spray for maximum reach and flexibility when rinsing or filling large pots. The 28mm ceramic cartridge provides precise control of water flow and temperature, ensuring long-lasting operation. Isolated inner waterways keep water free from lead and nickel for safe use. The durable Grohe Long-Life matt black finish offers easy cleaning and wear-resistance, while QuickMount technology allows fast, tool-free installation for efficient fitting.
- Ceramic Discs
- Replaceable Aerator
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- 28mm Ceramic Cartridge
- 360° Swivel Spout
- Pull-Out Spray
View all: Grohe Pull Out Kitchen Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Replaceable Aerator |
| Brand | Grohe |
| Colour | Matt Black |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Type | G 3/8" Connection |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Ceramic Disc Control |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height To Spout | 357 mm |
| Hose Bore Size | 8 mm |
| Hose Diameter | 14 mm |
| Hose Length | 552 mm |
| Hose Supplied | Supplied with 3/8" Flexible Tap Connectors |
| Kitchen Item Finish | Matt |
| Kitchens Design Type | Contemporary Design |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | StartEdge |
| Model No | 305502430 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 215 mm |
| Product Height | 357 mm |
| Product Type | Single Lever Kitchen Sink Mixer Tap |
| Product Width | 110 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spout Reach | 215 mm |
| Spout Type | Pull-Out Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Single Lever |
| Tap Style | Pull-Out Mono Mixer |
| Total Product Weight | 2.351 kg |
| z4 - EU Manufacturer Name | GROHE AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Feldmühleplatz 15, Düsseldorf, 40545, Germany |
Product Contents
Kitchen tap.